а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катарза

(едн.) катарзата
Вид збор: Именка, женски род
1. Прочистување и воспоставување душевна рамнотежа.
Англиски: catharsis Албански: katarzë
2. Етичко и душевно прочистување што се доживува и доведува до воспоставување душевна рамнотежа.
Англиски: catharsis Албански: katarzë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи