а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катапултира

катапултираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Исфрли, исфрла, одвои, одвојува со помош на катапулт.
Англиски: eject Албански: katapultoj, hudh
2. (се катапултира) се исфрла
Англиски: eject Албански: katapultoj, hudh
Примери:
Пилотот се катапултирал.
Изведенки
катапултирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи