а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каталог

мн. каталози
Вид збор: Именка, машки род
1. Список на предмети (обично со податоци за нив), составен на определен начин, што го олеснува нивното пребарување.
Англиски: catalogue Албански: katalog
Примери:
Каталог на стари ракописи.
2. Книга, брошура со список и/или фотографии на предмети, производи што можат да се порачаат.
Англиски: catalogue Албански: katalog
Примери:
Каталог на нови производи за домаќинство.
Изведенки
каталошки прид.
каталошкиот
Пример: Каталошка продажба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи