а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катакомба

мн. катакомби
Вид збор: Именка, женски род
1. (обично мн.) Подземни ходници и простории во кои првите христијани ги погребувале мртвите и се собирале за молитва.
Англиски: catacomb Албански: katakomb
Употреба: Историја
2. Кај старите Египќани - место под земјата каде што се чуваат мумиите.
Англиски: catacomb Албански: katakomb
Употреба: Историја
3. Мрачно место.
Англиски: catacomb Албански: katakamb, vend i errët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги чистевме мрачните подруми, тие мемливи катакомби, по наредба на управникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи