а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катаклизма

мн. катаклизми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21027
1. Голема елементарна несреќа предизвикана од природни стихии (земјотрес, поплава).
Англиски: cataclysm Албански: kataklizmë
2. Остра промена во општествениот живот, преврат, пресврт со лоши последици.
Англиски: catastrophe Албански: katastrofë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
катаклизмички прид.
катаклизмичкиот
Пример: Катаклизмички визии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК