а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кас

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Лесно, рамномерно движење на коњ побрзо од одење, а побавно од трчање.
Англиски: trot
Примери:
Коњот оди со рамномерен кас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи