а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каска

каскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се движи со кас.
Англиски: trot Албански: trok, ecje e shpejt
2. доцни, заостанува
Англиски: trot Албански: vonohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој секогаш каскаше по него.
Изведенки
каскање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи