а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каскандиса

каскандисаат
Вид збор: Глагол, свршен
завиди
Англиски: envy Турски: kıskanç
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. каскандисува несв.
каскандисуваат
2. каскандисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК