а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каскаден

каскадниот
Вид збор: Придавка
Што е од каскади, што се однесува на каскади.
Примери:
каскадна брана
Изведенки
каскадно прил.
Пример: Водата паѓа каскадно од голема височина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи