а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касичка

мн. касички
Вид збор: Именка, женски род
1. каса
Англиски: cashbox Албански: kasafortë
Употреба: Деминутив
2. Мала кутија или фигура од метал, керамика, cо мал тесен отвор во кој се ставаат, се собираат пари, обично наменета за деца.
Англиски: piggy bank Албански: kuti kursimi
Примери:
Штедна касичка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи