а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касетофон

мн. касетофони
Вид збор: Именка, машки род
Направа за запис и репродукција на звук од касета.
Англиски: cassette recorder
Употреба: Технологија
Примери:
Го пушти касетофонот и звуците се разлеаја во просторијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи