а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касета

мн. касети
Вид збор: Именка, женски род
1. Мала метална кутија за чување пари и cкапоценоcти.
Англиски: cashbox Албански: kasetë, arkë nga metali
2. Плоската метална кутија, што не пропушта светлина, во која се чуваат материјали осетливи на светлина.
Англиски: cartridge Албански: kasetë metalike
Примери:
Касета за рендген снимки.
3. Мала, пластична кутија за запис и репродукција на звук и/или слика.
Англиски: cassette Албански: kasetë
Примери:
Видео касета.
4. Мал метален шкаф во колективни центри, во касарна, интернат, училиште и сл.
Англиски: locker Албански: sirtar, kasetë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи