а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Поништување на пресуда од понизок суд, (поради погрешна примена или непочитување на законските прописи) од страна на повисоки судски органи.
Англиски: cassation Албански: kasacion
Употреба: Правда
2. Највисок суд во правосудниот систем на некои земји; касационен суд.
Англиски: cassation Албански: kasacion
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи