а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касарна

мн. касарни
Вид збор: Именка, женски род
Зграда за постојано сместување на војска.
Англиски: barracks
Употреба: Воен термин
Примери:
француски касарни
Изведенки
касарнски прид.
касарнските
FlexiMac
 менување на македонски глаголи