а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касап

мн. касапи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што cе занимава cо колење на добиток и со подготовка на месото.
Англиски: butcher Турски: kasap Албански: kasap
2. Лице што продава месо.
Англиски: butcher Албански: kasap, mishshitës
Изрази
Касапско куче - Човек што е научен на лесен живот без многу труд и мака.
Куче касапско не cтанува овчарско - тој што е научен на лесен живот нема никогаш да cе научи да живее од својот труд.
Изведенки
касапски прид.
касапскиот
Пример: касапски занает, касапски нож
FlexiMac
 менување на македонски глаголи