а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касапница

мн. касапници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12602
1. Зграда, просторија за колење добиток и подготовка на месото.
Англиски: slaughterhouse Албански: thertore
2. Продавница за месо.
Англиски: butcher's shop Албански: mishtore
Употреба: Разговорно
Примери:
Кучето стоеше пред касапницата.
3. Масовно убивање луѓе.
Англиски: slaughter Албански: therje, kasaphane
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК