а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касапи

касапат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Сече, подготвува за продажба и продава месо; работи како касап.
Англиски: butcher Албански: kasapit, therrë
2. Коле и убива луѓе.
Англиски: butcher Албански: kasapit
Употреба: Преносно значење
3. Дава многу негативна оцена за нешто; запустува, уништува некое дело.
Англиски: butcher Албански: kasapit, pres
Употреба: Преносно значење
Примери:
Критиката го касапеше неговото дело.
Изведенки
касапење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи