а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

касаба

мн. касаби
Вид збор: Именка, женски род
Гратче во внатрешноста.
Англиски: small town Турски: kasaba
Употреба: Архаизам
Примери:
Во касабата сега имаше постојан одред војска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи