а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карши

Вид збор: Прилог
Ранг: 12354
Спроти, од спротивната страна.
Англиски: opposite Турски: karşı
Употреба: Разговорно
Примери:
Седна карши мене.
Изрази
Карши-карши - веднаш спроти мене, лице в лице.
Изведенки
карши предл.