а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каршија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Месност што се наоѓа на спротивната страна.
Примери:
Тој влезе во барот од каршија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи