а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каршилак

мн. каршилаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25110
1. Одговор на прашање, одговарање.
Англиски: reply Турски: karşılık Албански: përgjigje
Употреба: Разговорно
Примери:
Го предаде писмото и доби каршилак од кај што требаше.
2. Елече изработено од домашно платно.
Турски: karşılık Албански: jelek, zdesh
Употреба: Разговорно
3. раб на платно
Турски: karşılık Албански: teh i petkut
Употреба: Разговорно