а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карцином

мн. карциноми
Вид збор: Именка, машки род
Малиген, епителен тумор образуван во телото.
Англиски: carcinoma
Употреба: Медицина
Примери:
Карциномот на желудникот може да се појави во кој било дел од желудникот и може да се прошири и на останатите органи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи