а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карфиол

(едн.) карфиолот
Вид збор: Именка, машки род
Bид зелка, чиј дебел, бел цвет се користи како зеленчук.
Латински: Вrаѕѕiса oleracea botrytis cauliflora Англиски: cauliflower Албански: lulelakër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Во многу земји карфиолот е еден од најбараните зеленчуци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи