а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картотека

мн. картотеки
Вид збор: Именка, женски род
1. Збирка на систематизирани и по азбучен ред подредени картони со оcновни податоци за предметите од некоја збирка, за книги во библиотека и сл.
Англиски: card index Албански: kartotekë
Употреба: Административен термин
Примери:
азбучна картотека, болничка картотека
2. Место каде што се чува ваква збирка од картони.
Англиски: file Албански: kartotekë
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи