а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картоп

мн. картопи
Вид збор: Именка, машки род
Bид украсно дрво, со бели цветови во форма на снежни топки, чија кора се употребува како лек.
Латински: Viburnum opulus Англиски: Guelder Rose Турски: kartopu Албански: shegë e bardhë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи