а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картон

мн. картони
Вид збор: Именка, машки род
1. Дебела, цврста и крута хартија добиена со посебна обработка.
Англиски: cardboard Германски: Karton Албански: karton, kartuç
Примери:
Прозорците беа затворени со картони.
Ракописот го чуваше во корици од картон.
2. Формулар, изработен од поцврста хартија, што содржи одредени податоци.
Англиски: card Германски: Karton Албански: karton, formular
Примери:
Во картотеката беа прегледани сите картони.
Здравствен картон.
Изведенки
1. картонче ср.
мн. картончиња
дем.
2. картонски прид.
картонскиот
Пример: картонска амбалажа, картонска корица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи