а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картонажа

мн. картонажи
Вид збор: Именка, женски род
1. Одделение во фабрика за хартија специјализирано за изработка на картон.
Албански: kartonazhë
2. Работилница за изработка на предмети од картон.
Албански: kartonazhë
3. Кутии и други предмети изработени од картон.
Албански: kartonazhë
Примери:
Телевизорот беше спакуван во картонажа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи