а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картографски

картографскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на картографија и на картограф.
Употреба: Географија
Примери:
картографска обработка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи