а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картографира

картографираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изработи, изработува карта (на некаква област, терен) со потребните географски податоци.
Англиски: map
Употреба: Географија
Примери:
Собраниот материјал, пред да се картографира, се обработува низ повеќе фази.
Изведенки
картографирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи