а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картичка

мн. картички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6356
1. карта
Англиски: card Албански: kartë, kartelë
Употреба: Деминутив
Примери:
визитна картичка
2. Картонче, што од едната страна има цртеж а од другата место за пишување.
Англиски: postcard Албански: panoramë
Примери:
поштенска картичка, дописна картичка
3. Посебно изработен документ со лични податоци и други ознаки што служи за утврдување идентитет, евидентирање, за кредитни плаќања итн.
Англиски: credit card Албански: kartelë
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
кредитна картичка
4. Дел од веб-страницата со нови информации.
Англиски: tab
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК