а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

картечница

мн. картечници
Вид збор: Именка, женски род
автоматско огнено оружје
Примери:
Потоа ќе се јавеа пак пушките и картечниците остро и пискливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи