а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карта

(се) картаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Игра со карти.
Англиски: gamble Албански: luaj letra
Примери:
Јас не се картам ни за да добивам, ни за да губам, туку од забава.
Изведенки
картање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи