а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карпуз

мн. карпузи
Вид збор: Именка, машки род
лубеница
Англиски: melon Турски: karpuz Албански: shalqi
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи