а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карпест

карпестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10191
1. Што има карпа, што е од карпи.
Англиски: rocky
Употреба: Геологија
Примери:
Карпести клисури.
Карпест терен.
2. За човек - што е голем, силен, издржлив.
Примери:
Тој беше карпест и стамен човек.