а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карпа

мн. карпи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1189
1. Голема камена маса што се издига над површината.
Англиски: rock Албански: shkëmb
Употреба: Геологија
Примери:
Тој ја набљудуваше како се спушта од карпите.
Над силната река стоеја надвиснати карпи.
Подводни карпи.
2. Голем, силен, издржлив човек.
Англиски: rock Албански: shkëmb, krep
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој не беше човек, туку карпа.
Изведенки
карпиште ср.
мн. карпишта
аугм.