а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каро

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Карта за играње означено со црвени ромбови.
Англиски: diamonds Албански: karo
Примери:
На масата фрли седмица каро.
2. Шарка, дезен во вид на четвороаголник; ткаенина со таква шарка.
Англиски: square Албански: pëlhurë me lara
Примери:
Палто на каро.
Каро здолниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи