а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каротин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Жолта органска материја што на морковот и на деловите од некои други растенија им дава жолта или пурпурножолта боја.
Англиски: carotine
Употреба: Хемија
Примери:
Морковот има голема количина на каротин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи