а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каросерија

мн. каросерии
Вид збор: Именка, женски род
Горниот дел на автомобилот од метална конструкција.
Англиски: car body Француски: carrosserie
Употреба: Технологија
Примери:
Каросеријата на автомобилот уште е мокра од миењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи