а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карнер

мн. карнери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34144
Украсен пораб или пришиена набрана лента, обично на облека, завеса и сл.
Примери:
фустан со карнери
Изведенки
карнерче ср.
мн. карнерчиња
дем.