а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карневал

мн. карневали
Вид збор: Именка, машки род
Голема веселба, со многу народ, која обично трае повеќе дена и е проследена со улични игри, танци на маскирани лица.
Англиски: carnival
Примери:
Си направи маска за годинешниов карневал.
Изведенки
карневалски прид.
карневалскиот
Пример: Карневалска вечер. Карневалски маски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи