а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карминиса

карминисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намачка усни со кармин.
Англиски: put on lipstick Турски: karminoj
Примери:
Ја убеди да ги карминиса усните.
2. (се карминиса) Си ги намачка усните со кармин.
Англиски: put on lipstick Албански: karminoj
Примери:
Таа нападно се карминиса.
Изведенки
1. карминисува несв.
(се) карминисуваат
2. карминисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи