а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карма

мн. карми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13434
1. (само едн.) Во индиската религиозна филозофија - верување дека судбината на човекот зависи од неговите постапки пред неговото повторно раѓање; судбина предодредена со нешто од далечното минато.
Англиски: karma Албански: karma
Употреба: Религија
2. наредени дрва
Англиски: stack Албански: dru të rradhitur
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Порано мажите одеа в планина, сечеа дрва и ги редеа на карма.