а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карлица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Коскен појаc изграден од коските на долниот дел од телото; долен дел од телото, колкови, бедра.
Англиски: pelvis Албански: kërllokëll, legen
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи