а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кариран

карираниот
Вид збор: Придавка
Што е украсен cо четвороаголни шари, со коцки.
Англиски: checkered
Примери:
Кариран фустан.
Карирана кошула.
Карирани чаршафи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи