а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карикира

карикираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прикаже, прикажува cо потсмевање, во карикатура.
Англиски: caricature
Примери:
Ќе ја приведеше главата и ќе го спуштеше жално гласот, карикирајќи го својот соговорник.
Изведенки
карикирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи