а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карика

мн. карики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26531
дел од ланец
Англиски: chain link
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Ако ништо друго, ми сигнализираа дека јас сум главната карика и медиумот за комуникација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК