а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карикатурен

карикатурниот
Вид збор: Придавка
Што е својствен на карикатура, што е прикажан, претставен во карикатура.
Примери:
Во неговото дело има карикатурни ликови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи