а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кариерист

мн. кариеристи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се одликува со кариеризам.
Англиски: careerist
Изведенки
1. кариеристка ж.
мн. кариеристки
2. кариеристички прид.
кариеристичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи