а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кариеризам

(едн.) кариеризмот
Вид збор: Именка, машки род
Безобѕирен стремеж кон успешна кариера.
Примери:
Тој не се откажуваше од своите амбиции за кариеризам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи