а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каре

мн. кареа
Вид збор: Именка, среден род
Парче месо со ребра.
Англиски: loin Француски: carré Албански: kare, mish me brinjë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Свинско каре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи